Instrukcja zdalnego dostępu do licencji sieciowej Archicada

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]Istnieją dwie możliwości pracy zdalnej:

 1. Uruchomienie publicznego serwera CodeMeter
 2. Połączenie z serwerem poprzez VPN (Virtual Private Network)

Ustawienia pracy zdalnej wymagają zmian i konfiguracji na urządzeniach sieciowych użytkownika (routerach).

1. Uruchomienie publicznego serwera CodeMeter

Konfiguracja połączenia po stronie serwera.

Ustawienia CodeMeter:

 • Otwórz aplikację CodeMeter i wybierz opcję WebAdmin.
 • Zdefiniuj port sieciowy w menu Configuration > Advanced i wybierając zakładkę Extra – domyślne ustawienie to 22350.
 • Po wejściu w menu Configuration > Server uruchom funkcję Network Server wybierając opcję Enable – w przeciwnym wypadku serwer będzie dostępny tylko w sieci lokalnej (LAN).
 • Zaakceptuj zmiany przyciskiem Apply.
 • Uruchom ponownie usługę CodeMeter za pośrednictwem CodeMeter Control Center na komputerach z systemem Windows lub przez Preferencje Systemowe > CodeMeter w przypadku systemu macOS.

Poniżej przykładowy zrzut ekranu z ustawieniami serwera:[/vc_column_text][image_with_animation image_url=”2345″ alignment=”” animation=”Fade In” hover_animation=”none” border_radius=”none” box_shadow=”none” image_loading=”default” max_width=”100%” max_width_mobile=”default”][vc_column_text]Ustawienia sieci

 • Upewnij się, że zdefiniowany port jest otwarty na firewallu serwera w obu kierunkach.
 • Jeśli serwer znajduje się za routerem lub bramką, konieczne jest ustawienie przekierowania portu (w artykule Wibu można przeczytać o tym, jak ustawić przekierowanie: Using Wibu key Over the Internet>).

Konfiguracja połączeni po stronie użytkownika.

Ustawienia CodeMeter

 • Otwórz aplikację CodeMeter i wybierz opcję Webadmin.
 • Zdefiniuj port sieciowy tak samo do ustawień serwera.
 • Po wejściu w menu Configuration > Basic dodaj publiczny adres IP serwera do listy wyszukiwania.
 • Zaakceptuj zmiany przyciskiem Apply.

Poniżej przykładowy zrzut ekranu z ustawieniami użytkownika:[/vc_column_text][image_with_animation image_url=”2344″ alignment=”” animation=”Fade In” hover_animation=”none” border_radius=”none” box_shadow=”none” image_loading=”default” max_width=”100%” max_width_mobile=”default”][vc_column_text]Zarządzanie prawami – kto może korzystać z licencji z serwera?

Z poziomu CodeMeter WebAdmin w menu Configuration > Advanced > License Access Permissions można zdefiniować dozwolone adresy IP użytkowników. Pusta lista oznacza, że każdy może korzystać z licencji z serwera.

Uwaga! Czasami konieczne jest ponowne podłączenie klucza, aby uruchomić serwer z nowymi prawami dostępu.

Wady i zalety serwera publicznego

Zalety:

 • Licencja jest dostępna z dowolnego miejsca.

Wady:

 • Konieczne jest aktywne połączenie z Internetem przez cały czas działania Archicada – każdy problem z połączeniem uniemożliwi użytkownikowi korzystanie z programu.
 • Dostęp do serwera musi być kontrolowany, dozwolone adresy IP klienta muszą być ustawiane jeden po drugim. Trzeba pamiętać, że większość dostawców usług internetowych dystrybuuje dynamiczne adresy IP – co utrudnia obsługę dostępów.
 • Opóźnienie sieci pomiędzy serwerem a klientem może spowolnić pracę – Archicad regularnie wysyła do serwera zapytanie o aktywną licencję a oczekiwanie na odpowiedź może powodować przerwy w pracy.

W przypadku poprawnej konfiguracji, użytkownik uruchamia Archicada i następuje automatyczne połączenie z licencją sieciową.

Uwaga! Bez ustawiania dozwolonych adresów IP, każdy kto zna adres IP serwera będzie mógł skorzystać z licencji. Zalecamy ustawienie hasła do panelu ComeMeter WebAdmin.

2. Połączenie z serwerem poprzez VPN (Virtual Private Network)

Konfiguracja połączenia

Wymagana konfiguracja jest podobna do przypadku Dostępu publicznego. Należy skonfigurować serwer, a następnie ustawić połączenie VPN, aby umożliwić komunikację między klientami a serwerem. Jeżeli dostęp do sieci VPN mają tylko osoby, które mogą mieć możliwość korzystania z serwera licencji CodeMeter, można pominąć ustawianie restrykcji dotyczących adresów IP które mogą pobrać licencję.

Zalety i wady połączenia poprzez VPN

Zalety:

 • Dostęp do licencji mają tylko użytkownicy, którzy mają dostęp do sieci przez VPN, kontrola dostępu z poziomu serwera CodeMeter może nie być wymagana.
 • Serwer CodeMeter nie jest publicznie dostępny.

Wady:

 • Wymagane jest posiadanie prawidłowo skonfigurowanego dostępu VPN.
 • Połączenie VPN musi być aktywne podczas korzystania z licencji sieciowych Archicada lub podczas pożyczania i zwrotu licencji – oznacza to również, że dla tych okresów wymagane jest aktywne połączenie.

W przypadku poprawnej konfiguracji, użytkownik uruchamia Archicada i następuje automatyczne połączenie z licencją sieciową.

Ważna informacja

Powyżej opisane metody nie są oficjalnie wspierane. Większość potencjalnych problemów to problemy związane z ustawianiem sieci. Sugerujemy użycie licencji wypożyczonych lub pojedynczych kluczy, aby uniknąć problemów związanych z siecią.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

MENU